Vybíráme čističky vzduchu

Vybíráme čističky vzduchu

Příjemný pobyt s vaším miláčkem i v malém bytěČističky vzduchu se řadí mezi takzvané recirkulační přístroje. Znamená to, že přes speciální soustavu filtrů nasávají vzduch z místnosti a následně ho vyčištěný vypouštějí zpět do prostoru. Čističky vzduchu fungují pouze v uzavřených místnostech. Aby byla filtrace účinná, musí být dveře i okna pokoje zavřená, zároveň se čistička nehodí do průchozích místností. Výběr vhodného přístroje by se měl odvíjet také od velikosti místnosti - čistička musí mít dostatečný vzduchový výkon. Ten musí být minimálně 1,5x větší než objem místnosti, jinak bude čištění neefektivní. Vzduchový výkon čističky určené do domácnosti alergika by však měl objem místnosti převýšit alespoň 3x. K čištění vzduchu jsou dnes využívány rozmanité technologie. Každá z nich však plní jinou funkci a odstraňuje jiný typ nečistot.

 

HEPA filtr

Jedním z nejúčinnějších filtrů je tzv. HEPA filtr, název vznikl ze slovního spojení High Efficiency Particulate Air Filter. Vyznačuje se účinností až 99,97% a je schopen zachytit částice od velikosti 0,3 mikronu. HEPA filtr se hodí zejména pro odstraňování nejjemnějšího prachu, vzduch však efektivně zbaví i virů, spór plísní či smogu. Speciální typ HEPA filtru představuje PERMAtech™ filtr. Odlišuje se tím, že není nutné ho pravidelně měnit, ale stačí ho přibližně každé 3 měsíce vyčistit pomocí vysavače. I některé čističky od korejského výrobce Coway nyní disponují touto možností, a prodloužit tak jejich životnost.


Čističky vzduchu umí ničit kouř s účinností až 99,9 % Uhlíkový filtr

V kombinaci s HEPA filtrem bývá často využíván také uhlíkový filtr. Ten je určen k pohlcování nepříjemných pachů a funguje na bázi aktivovaného uhlí. Efektivně zbaví Vaši domácnost kuchyňských pachů, cigaretového kouře nebo pachu domácích zvířat.


 Filtrete

Speciální kategorii představují čističky Filtrete od firmy 3M. I filtr Filtrete zachytí částice od velikosti 0,3 mikronu. Ve srovnání s klasickými HEPA filtry však zajistí až o 28 % vyšší cirkulaci vzduchu a až o 11 % vyšší pohlcení pylů, v závislosti na konkrétním modelu. Technologie Filtrete se hodí k odstraňování pylů, prachu, bakterií, plísní, roztočů, ale i kouře a smogu.

 

Ionizátor

Některé čističky vzduchu jsou vybaveny ionizátorem. Ionizátor, neboli generátor záporných iontů, zvyšuje efektivitu čištění, urychluje totiž sedimentaci a shlukování prašných částic. Záporné ionty navíc mají pozitivní vliv na naše zdraví. Snižují únavu a stres a způsobují, že se cítíme svěže. Mimo jiné působí příznivě na dýchací cesty, urychlují hojení ran a přispívají ke snížení vysokého tlaku.


 UV-lampy

K čištění vzduchu bývá často využíváno také principu ultrafialového záření. Znečištěný vzduch je vystaven intenzivnímu ultrafialovému záření z UV-lampy, které účinně likviduje viry, bakterie a plísně, ale i další nečistoty organického původu. Zároveň pomáhá odstraňovat nebezpečné plyny.


 Nano-fotokatalyzátorové filtry

Nano-fotokatalyzátorové filtry jsou určeny k ničení nebezpečných plynů, které rozkládají bez druhotného znečištění. Jsou až 300x účinnější než klasické uhlíkové filtry. Navíc se vyznačují samoregenerační schopností. Hlavní účinnou látkou u tohoto typu filtrů je oxid titaničitý (TiO2), který v přítomnosti ultrafialového záření funguje jako fotokatalyzátor. Dochází tak k přirozenému rozkladu znečišťujících látek.

 

Antibakteriální filtry

Antibakteriální filtry jsou účinné při ničení virů a bakterií, které najdete ovzduší i u Vás doma. Účinnou látkou jsou zde nanočástice stříbra, které mají desinfekčí účinek. Filtr je schopen předejít šíření bakterií vzduchem a snižuje tak riziko přenosu nakažlivých chorob v uzavřenném prostoru.Zničte bakterie a viry pomocí UV lamp a nanočástic stříbra

 

Dnešní čističky zpravidla fungují na principu procesu několikastupňové filtrace. Znamená to, že vzduch nečistí pouze jediný filtr, ale k procesu čištění se využívá hned několika různých technologií, aby bylo dosaženo co nejvyšší účinnosti. Při výběru vhodné čističky je tedy důležité zamyslet se nad převládajícím typem znečištění v místnosti.

 

Přístroje se však liší také náročností údržby. Většinu filtrů je totiž nutné pravidelně měnit, což znamená nejen vyšší nároky na údržbu, ale také dodatečné finanční náklady. Údržbu čističky pak velmi usnadní indikátor zanesení filtru, který Vás včas upozorní na nutnost výměny.

 


Doporučené články

Alergie - jak se bránit?
Stav ovzduší v ČR
Zásady pro zdrávé klima
 
Kategorie
Vybíráme pro Vás
Biozone Klimatizace, odvlhčovače a topidla Remko
Čističky vzduchu 3M ALF
Daitsu
Odvlhčovače a vysoušeče Olimpia Splendid


  Čističky vzduchu a zvlhčovače Coway Ochlazovače vzduchu Convair
Winix
Platební metody
platba
Spolupracujeme
Na Heuréce o nás říkají
Ověřený zákazník
hozhozhozhozhoz
Velmi rychlé vyřízení objednávky - doslova ze dne na den.Tento obchod doporučuji všem.Kéž by to takhle fungovalo u všech obchodníků.
beruška
hozhozhozhozhoz
Velký výběr dobré ceny
Objednávala jsem poprvé,tak dobré
ano mohu doporuč
+ Nákup po internetu aby zboží došlo do vánoc
Ověřený zákazník
hozhozhozhozhoz
+ lepší ceny a rychlé dodání

Zobrazit další recenze

© Elektrotechna.cz spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.
Kontaktujte nás v případě problému s našimi stránkami
mojeklima.cz
Osiková 286, Měšice
e-mail: info@mojeklima.cz
tel.: +420 773 630 610

Žádné produkty k porovnání